Jak dbać o okna drewniane?

To nieco bardziej wymagający materiał niż PVC czy aluminium. Okna drewniane zapewniają jednak niepowtarzalny efekt wizualny i przy odpowiedniej pielęgnacji oraz regularnej konserwacji będą cieszyć oko i jednocześnie zapewnią skuteczną izolację termiczną przez wiele lat. Jak zatem prawidłowo dbać o drewniane okna?

Regularne mycie szyb i ram

O ile mycie szyb nie stanowi zazwyczaj problemu m.in. ze względu na mnogość dostępnych środków czy powszechną znajomość naturalnych sposobów, tak mycie ram w drewnianych oknach rodzi niekiedy wiele pytań. Pielęgnację w tym przypadku należy zacząć od wytarcia kurzu. Najlepiej za pomocą wody z płynem do mycia naczyń oraz specjalnej ściereczki lub gąbki. Na suche, umyte ramy zaleca się nałożyć pastę lub mleczko do drewna.

Pamiętaj jednocześnie, żeby unikać detergentów zawierających amoniak, aceton lub alkohol, które mogłyby zniszczyć lub odbarwić ramy!

Aby zapobiegać niszczeniu ram, należy je myć minimum trzy razy w roku.

Naprawa drobnych uszkodzeń

Przy okazji mycia okien, a przynajmniej raz w roku, warto zwrócić szczególną uwagę, czy na ramach nie pojawiły się drobne zadrapania, pęknięcia lakieru lub innego rodzaju uszkodzenia. Jeśli tak, należy w pierwszej kolejności wygładzić uszkodzoną powierzchnię papierem ściernym o granulacji między 200, a 400. Kolejnym krokiem jest staranne nałożenie powłoki malarskiej – zgodnie z zaleceniami producenta. Tego rodzaju konserwacji warto co kilka lat poddać całe ramy.

Już podczas zakupu drewnianych okien, możesz zapytać sprzedawcę, jaki lakier lub farbę zaleca do konserwacji ram. Nie zapomnij zapytać również o numer lub nazwę koloru produktu, który zostanie użyty w przypadku Twojego zamówienia.

Uszczelki i elementy ruchome

Przy okazji mycia lub konserwacji ram, należy (szczególnie po zimie) sprawdzić stan uszczelek oraz wszystkich ruchomych elementów. Ruchome elementy trzeba również oczyścić oraz nasmarować. Można wykorzystać do tego specjalne preparaty do okuć bądź wazelinę. W przypadku zauważenia uszkodzeń, należy skorzystać z pomocy specjalistów, którzy wymienią zepsuty element lub pękniętą uszczelkę.

W naszej ofercie posiadamy specjalne preparaty do mycia i konserwacji okien drewnianych firmy SIKKENS AkzoNobel.