Jak przygotować okna drewniane do zimy?

Mrozy, opady deszczu i śniegu mogą niekorzystnie wpływać zarówno na ramy, jak i inne elementy. Jak przygotować okna drewniane do zimy, żeby oparły się niekorzystnym warunkom atmosferycznym i jednocześnie skutecznie zatrzymały wewnątrz ciepło? Czy można to zrobić skutecznie bez pomocy fachowców?

Najważniejszy krok: mycie

Wbrew pozorom jest to bardzo istotna czynność przygotowująca drewniane okna do zimy. Kurz, który zbiera się na ramie, sprzyja rozwijaniu się mikroorganizmów, negatywnie wpływających na powłokę lakierniczą. Jednocześnie zastosowanie na koniec mycia mleczka lub innego preparatu zabezpieczającego pozwoli zamknąć niewidoczne gołym okiem pęknięcia w lakierze. Dzięki temu w struktury ramy nie będzie wnikać wilgoć.

Pamiętajmy jednocześnie, że do mycia i konserwacji okien drewnianych należy używać środków bez alkoholu czy amoniaku, które mogłyby je zniszczyć. Dobrym wyborem będą preparaty proponowane przez firmę SIKKENS AkzoNobel.

Sprawdzenie stanu technicznego

W trakcie mycia warto zwrócić szczególną uwagę na stan techniczny ram, jak również uszczelek oraz elementów ruchomych.

Chcąc dobrze przygotować drewniane okna do zimy, warto dokonać naprawy drobnych zarysowań czy innych uszkodzeń powstałych na powierzchni ramy. Poza tym należy sprawdzić, czy żadna z uszczelek nie pękła lub nie odkleiła się, a wszystkie elementy ruchome działają prawidłowo. Jeśli nie wymagają one naprawy lub wymiany, warto zabezpieczyć zarówno okucia, jak i uszczelki za pomocą specjalnego smaru bądź wazeliny technicznej.

Tych kilka prostych prac pozwoli przygotować drewniane okna do zimy i nadchodzących wraz z nią niskich temperatur oraz opadów śniegu. Istotne jest jednak by wykonać je odpowiednio wcześnie, zanim przyjdą pierwsze przymrozki i wymiana niektórych elementów może okazać się niemożliwa do przeprowadzenia. Poświęcając każdej jesieni odrobinę czasu na prawidłową pielęgnację i konserwacje stolarki, będziemy cieszyć się jej nienagannym wyglądem oraz odpowiednią izolacją termiczną przez wiele lat!