Jak myć okna, aby nie pozostawiały smug?

Na szybach widać wszystko – od odcisków palców i śladów zostawianych przez mokre nosy naszych czworonogów po wszelkie niedociągnięcia pozostałe po niedokładnym czyszczeniu. Jak myć okna, aby nie pozostawiać smug? Istnieje kilka sposobów na to, jak bez większego wysiłku cieszyć się idealnie czystymi szybami.

Myjka lub robot

Swoje wysiłki warto wesprzeć profesjonalnym sprzętem. Aby nie pozostawały smugi po myciu okien, wodę lub detergent wystarczy zebrać specjalną myjką do szyb. Zasysając nadmiar wody, pozostawi je ona idealnie suche i czyste. Robot samodzielnie wyczyści natomiast zabrudzoną powierzchnię dzięki suchym bądź lekko nasączonym płynem ściereczkom, które przymocować należy do jego rotujących dysków. Użycie jednego z tych dwóch urządzeń znacząco skróci czas sprzątania.

Dobry detergent

Aby nie pozostawały smugi, do mycia okien możemy wykorzystać także dostępne na rynku detergenty. Zamknięte są one zazwyczaj w wygodnych butelkach ze spryskiwaczem, a do wyboru mamy zarówno bardziej ekologiczne środki, jak również typowe preparaty na bazie alkoholu. W tym przypadku szczególną uwagę należy zwrócić przede wszystkim na sam etap wycierania detergentu.

Sprawdzone metody naszych mam i babć

Chcąc zapewnić sobie doskonały efekt, warto zastosować znane od dawna rozwiązania. Aby nie powstawały smugi, do mycia okien można wykorzystać ocet lub sok z cytryny. Ocet należy zmieszać z wodą w stosunku 1:9. W przypadku cytryny na 3 litry wody wystarczy wlać 4 łyżki soku. Ciekawym i równie skutecznym rozwiązaniem jest użycie ciepłej wody z kilkoma kroplami płynu do naczyń.

We wszystkich przypadkach na koniec wystarczy wypolerować szybę czystą ściereczką z mikrofibry lub dobrej jakości ręcznikiem papierowym. Dość nietypowym rozwiązaniem może wydawać się natomiast będzie czarno-biała gazeta. Tusz drukarski zapewni nam jednak idealną przejrzystość.

Właściwa pogoda

Stosowanie nawet najlepszych środków oraz technik może zniweczyć... pogoda. Aby nie pozostawiać smug, okna myć należy wtedy, gdy nie świeci na nie bezpośrednio słońce, a temperatura jest umiarkowana. Zarówno upał, jak i promienie słoneczne padające na szybę sprawiają, że woda czy też stosowane preparaty szybciej wysychają. Jeśli na zewnątrz jest natomiast mroźno, istnieje wysokie ryzyko, że detergent będzie się rozmazywał.