Okna drewniane - oczywiście, że tak!

Obecnie rynek jest niejako zalany propozycjami, w których rama wykonana jest z PVC. Warto mieć jednak na uwadze, że w wielu aspektach to okna drewniane cechują się lepszymi parametrami, a PVC stanowi dla nich po prostu tańszą alternatywę. Dlaczego warto zdecydować się więc na okna drewniane?

Bardzo dobre parametry i właściwości

Ramy wykonane z naturalnego surowca zawsze będzie cechować lepszy współczynnik przenikania ciepła niż te, które wyprodukowane zostały z PVC. Poza tym zapewniają one nie tylko bardzo dobrą izolację termiczną, lecz dużo lepiej regulują także poziom wilgotności we wnętrzu.

Estetyka i łatwość utrzymania w czystości

PVC nie jest tak plastycznym materiałem jak drewno. Okna wykonane z naturalnego surowca, w przeciwieństwie do tych plastikowych, mogą przybrać praktycznie dowolną formę z różnego typu zdobieniami. Co równie istotne, żaden drewnopodobny dekor nie może równać się z naturalnym usłojeniem podkreślonym wybranym kolorem lazurowym. Dodatkowo istnieje możliwość zastosowania kryjących kolorów RAL, także w opcji dwukoloru, co pozwoli dopasować wygląd ramy zarówno do elewacji budynku, jak i do wnętrza.

Kolejnym atutem nowoczesnych okien drewnianych jest łatwość utrzymania ich w czystości, do czego, dzięki zastosowaniu odpowiednich impregnatów oraz aż 3 warstw wodoodpornych farb, wystarczą standardowe środki czyszczące oraz mleczko konserwujące. Poza tym pęknięcia i zarysowania nie są na nich aż tak widoczne jak na plastikowych ramach i zawsze można je w łatwy sposób naprawić.

Bezpieczeństwo

W razie pożaru to plastikowa rama szybciej i łatwiej ulegnie spaleniu, wytwarzając przy tym szereg szkodliwych substancji. Poza tym zdecydowanie prościej jest wywiercić otwór w ramie z PVC, przez który włamywacz może dostać się do mechanizmu klamki.

Ekologia

Co najważniejsze, okna drewniane, w przeciwieństwie do tych z plastiku, mogą być wielokrotnie naprawiane i odrestaurowywane. Ponadto dzięki wykonaniu z naturalnego surowca bez problemu ulegną z czasem rozkładowi lub też można poddać je recyklingowi.